Az erdő
Az erdőről alkotott képünk sokszínű és változatos, de egyre többen felismerik, hogy erdeink megóvása az élet védelmének fontos eleme a Földön.
Nem véletlen az sem, hogy mítoszaink, legendáink is sok szállal kötnek az erdőhöz bennünket. Ma is erről mesélünk gyermekeinknek, sokszor rejtelmes, sejtelmes világként látjuk az erdőt. Néhány száz évvel ezelőtt különös, mesés történetek keringtrek a fákról, az állatokról. A képzőművészetben, az irodalomban az emberi kultúra hajnalától gyakran találkozunk az erdővel, fákkal.
Az erdő a Föld biológiai sokféleségének egyik meghatározó formája, amelyre a gazdag élővilága révén szintén a sokféleség a jellemző. Mindezek mellett az erdő kultúránk egyik meghatározó természetes eleme és forrása.
Az erdő haszna számunkra már az emberré válás kezdeteitől egyértelmű. Eleinte legfőképpen élelemforrás volt, később tűzifa, épületfa, használati tárgyak forrása.
Az erdős területen lakó emberek száz évvel ezelőtt is szinte teljes mértékben az erdőtől függtek. A Felvidéken fából építették a házakat, sok helyen zsindellyel fedték a tetőt. Fából készültek a bútorok, a földet szántó eke... Fa volt az alapanyaga a kocsinak, a kerítésnek, a használati tárgyaknak, a bútoroknak. Az erdei gyümölcsök, gombák kiegészítették, változatossá tették az étkezést.
A régebbi korok embere a fából készült használati tárgyakat még összekötötte az erdővel, a mai ember azonban már nem igen gondol az erdőre, amikor a székre ül, vagy asztalnál ír. Természetesnek veszi, hogy ezeket a tárgyakat pénzért szinte korlátlanul beszerezheti.
Az erdők nagyon összetett élőhelyek, ezért fajgazdagságuk rendkívül nagy. Felmérhetetlen értékű megújuló nyersanyagforrások, gyógyászati alapanyagokat, élelmiszert, faanyagot nyerünk belőlük. Nem mellékes, hogy napjainkban az erdő olyan, kikapcsolódást jelentő közeg a számunkra, amely lelki életünket is meghatározza. Az erdőknek talajvédő, vízbázisvédő hatásuk van. A Föld erdeinek oxigéntermelő szerepe elengedhetetlen az élet fennmaradásához., csakúgy, mint a szén-dioxid megkötő tulajdonsága.
Az erdőgazdálkodás során felismertük, hogy az erdő nem korlátlanul kiaknázható energia- és nyersanyagforrás, ezért az erdőgazdálkodók az erdőt oly módon igyekeznek használni, hogy a gazdasági, közjóléti, ökológiai szerepea jövő nemzedék számára is fennmaradjion.
Az Ipoly Erdő Zrt. a közjóléti beruházásaival szeretné az erdő életét, gazdasági szerepét és természetvédelmi helyzetét bemutatni a nagyközönségnek. A Cserhátban, a Börzsönyben és a Karancs-Medves vidékén egyaránt fenntart a Zrt. olyan objektumokat, amelyek ezt a célt szolgálják.