Kaptárkövek a mi erdeinkben is vannak
A hazai tájak rajongói, a földrajz, történelem iránt érdeklődők körében jól ismertek a Bükkalja kaptárkövei. Gyakran felbukkannak a fotókon, filmekben, az Északi-Középhegységet, a Bükköt bemutató albumokban, honlapokon stb.
Kevesen tudják azonban, hogy Magyarországon máshol is találtak már kaptárköveket. Az egyik ilyen nevezetes hely Salgótarján közelében, a csodás kilátást nyújtó Pécs-kő hegy oldalában található.
A Pécs-kő elsősorban földtudományi (geológiai és geomorfológiai) érték, ugyanakkor a bazaltszikla élővilága is jelentős természetvédelmi szempontból. A szilikát sziklagyepek növényvilága és állatvilága (főképp az itt élő rovarok és a hüllők) is indokolják az országos védettséget. Nem utolsó sorban kultúrtörténeti jelentősége is van a Pécs-kőnek.
A salakos bazalttufa (piroklasztit) északi falába hajdan fülkéket faragtak, amelyek miatt a Pécs-kőt, mint kaptárkő-lelőhelyet is nyilvántartjuk.
A kaptárkövek 2014. novemberétől országos védelmet élveznek.
A kaptárkő olyan természetes állapotú vagy ember alakította sziklaalakzat, melynek felületén egy vagy több faragott, kultúrtörténeti jelentőségű fülke, esetenként egyéb megmunkálás látható, ezért a táj- és természetvédelem, valamint a kulturális örökségvédelem szempontjából egyaránt értéket képviselnek – olvasható a földművelésügyi miniszter rendeletében. A védetté nyilvánítás célja a természeti és kulturális jelentőségű kaptárkövek és közvetlen természeti környezetük megőrzése, kutatásuk és természetvédelmi célú bemutatásuk segítése.