Élet az erdőben
Az erdőben növény- és állatfajok sokasága él együtt, közöttük bonyolult kapcsolatrendszert figyelhetünk meg. A növények és az állatok életközösséget alkotnak. Természetes körülmények között az erdő nem szorul semmilyen külső, emberi segítségre, a természet fenntartja az adott éghajlaton és ökológiai környezetben kialakult legmagasabb rendű növénytársulást a benne élő és hozzá kötődő gomba- és állattársulásokkal együtt, mint egy hatalmas, bonyolult működésű organizmust.
Erdőben sétálva többnyire csak a fákat, cserjéket, néhány virágos növényt, madarakat, esetleg nagyobb testű állatokat látunk, pedig a lábunk alatt is zajlik az élet. Az erdei talaj minden négyzetcentiméterén több milliárd élőlény, baktérium, gomba és parányi rovar élhet. A mikrobák nagyon fontos szerepet töltenek be az erdő életében, a növényi biomassza jelentős részét ők dolgozzák fel.
A természetsezrű erdőben egyfajta természetes rendettlenség uralkodik. Többnyire több fafaj alkotja, megtalálhatók benne a kidőlt, korhadt fák. Az erdő különböző szintjei, a korhadt faanyag rovarfajok százainak adnak otthont, a madarak és kisemlősök a növények terméseit, növényi részeket,a rovarokat fogyasztják, a táplálklánc csúcsán álló ragadozók pedig kisebb testű állatokkal táplálkoznak.
Ez az életközösség, ezek az élőlények hozzájárulnak a biológiai sokféleség, és ezáltal a földi élet fennmaradásához.
Az erdőgazdálkodók ma már az erdő közjóléti, ökológiai és gazdasági szerepét is figyelembe véve végzik a tevékenységüket.